Kortez

Kortez

Stadion Miejski STAL Rzeszów

W marcu 2015 wydano pierwszą EP-kę Korteza Jazzboy Session EP z utworami: „Zostań”, „Joe” i „Co myślisz?”. Na Listę Przebojów Trójki dostały się utwory: „Zostań” i „Od dawna już wiem”, które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia.

25 września 2015 ukazała się jego debiutancka płyta Bumerang, wydana przez Jazzboy Records.
W ciągu zaledwie dwóch tygodni od wydania dotarła na 2 miejsce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Kilka tygodni później okryła się platyną. Album był szeroko komentowany w mediach, a sam Kortez uznany został za wschodzącą gwiazdę minimalistycznej muzyki o poetyckim zabarwieniu. Utwory, które można znaleźć na krążku Bumerang to kwintesencja romantycznej prostolinijności, która stanowi o sile twórczości Korteza. Bez sztucznego zadęcia i zbędnych ozdobników opowiada on historie, na każdym kroku broniąc swojego talentu oraz udowadniając, że w muzyce jeszcze czasami można mieć coś konkretnego do przekazania.
Fryderyki 2016 przyniosły mu aż 4 nominacje – dwie dla utworu „Zostań” (Utwór roku oraz Teledysk roku), dla „Bumerangu” za Pop Album roku oraz dla samego Korteza – Fonograficzny Debiut Roku, co wygrał.  Jego debiut zajął 12 miejsce w rankingu najlepszych polskich płyt 2015, 3 miejsce na portalu Brand New Anthem i 2. na cgm.pl. Wiele koncertów z jego trasy wyprzedało się na kilka tygodni wcześniej. Piotr Stelmach o Kortezie: „Własna. Jego. Prawdziwa. Muzycznie niekoniecznie oryginalna lub nieoryginalna wcale. Posklejana z ambientowo – bluesowo – piosenkopisarskiej wydzieranki. Szczera i osobista. Do bólu. Intymna. Niedosłowna, ale miejscami dosłowna w skali jeden do jednego. I taka trochę z przedostatniego końca świata, cokolwiek to oznacza”.

Project

01: